Pomůcky

seznamy pomůcek pro jednotlivé ročníky si můžete stáhnout kliknutím na tlačítka níže:

Pomůcky 1. ročník

Pomůcky 2. ročník

Pomůcky 3. - 5. ročník

 

Víte, jak správně vybrat školní batoh nebo aktovku?

Základní otázkou před kterou bude každý rodič školáka stát je, jak vybrat školní batoh či aktovku. Výběru je třeba věnovat dostatek času a úsilí hlavně z toho důvodu, že ji vaše dítě bude nosit minimálně 2-3 roky. Pokud zvolíte nevhodný typ, může to vést nejenom k bolestem zad nebo hlavy, ale i k trvalé deformaci páteře. Na co bychom se tedy měli zaměřit?

Batoh nebo aktovka?

Odpověď na otázku, zda je lepší aktovka, nebo školní batoh je čistě individuální záležitostí a otázkou vkusu. Aktovka je stabilní a přehledná, což oceňují především rodiče prvňáčků. Má pevnou konstrukci, která drží stále stejný tvar, ať je prázdná, nebo plná. Má pouze jednu hlavní komoru, což usnadňuje dítěti přehlednost obsahu ihned po otevření. Nevýhodou aktovky může být její váha, která bývá větší než u batohu. Školní batohy jsou v porovnání s aktovkou praktičtější, pohodlnější a vejde se do nich více věcí. Školní batoh má anatomicky tvarovaná vyztužená záda a má v zásadě více než jednu hlavní komoru. Toto praktické členění dítěti usnadní ukládání školních pomůcek, svačiny, oblečení na tělocvik atd. Pokud si nejste jisti, že se vaše dítě dobře zorientuje, kde co má, doporučujeme aktovku, která je pro menší děti přehlednější.

Jaké parametry jsou při výběru školní tašky důležité?

  1. Ergonomicky tvarovaná záda a polstrované ramenní popruhy
    Zdravý vývoj zad dítěte je prioritou každého rodiče. Většina školních aktovek a batohů mají pevná anatomicky tvarovaná záda a dostatečně široké polstrované popruhy, které pomáhají rovnoměrně rozložit váhu celé tašky a zabraňují křivení páteře.
     
  2. Reflexní prvky
    Bezpečnost by měla být na prvním místě, a tak by se nemělo zapomínat na reflexní prvky. Školní taška by je měla mít ze všech stran, tedy i na popruzích. S použitím reflexních prvků se viditelnost školáka zvyšuje na 200 metrů. Řidič se mu tak může úspěšně vyhnout.
     
  3. Hmotnost
    Dalším důležitým parametrem je váha. Ta by se měla pohybovat okolo 1 kg (cca 840-1400 g). Většina z nás se domnívá, že zádový systém s anatomicky tvarovaným hliníkovým rámem výrazně ovlivňuje hmotnost školní tašky. Opak je pravdou. Hliníkový rám zatěžuje celkovou hmotnost minimálně a je pro ochranu zdravého růstu zad klíčový. Nebojte se tedy hliníkové výztuže, váží pouze okolo 0,04 kg, ale zajišťuje správné rozložení váhy batohu po celých zádech.
     
  4. Velikost
    Pro pohodlné nošení školní tašky je nutné vybrat správnou velikost. Jak ji poznáte? Horní ani dolní část aktovky či batohu nesmí přesahovat přes záda dítěte. Musí pohodlně sedět, nepadat ze zad nebo dokonce tlačit. Měla by přilnout k zádům a kopírovat páteř dítěte.
     
  5. Motiv a barva
    Nepodceňujte design. Váš školák bude každodenně nosit aktovku či batoh na zádech, a proto zapojte své dítě do výběru! Děti milují své dětské hrdiny a stále budou přicházet noví. Pokuste se s dítětem domluvit na kompromisu na nadčasovém designu, ať nemusíte kupovat školní tašku každý rok novou, jde přeci jen o nemalou investici
     
  6. Cena
    Na trhu naleznete opravdu širokou nabídku školních tašek. Cenové rozpětí je veliké - 300 do 4000 Kč. Rozhodně doporučujeme nekupovat školní tašku na tržnicích, kde málokdy naleznete výrobek s atestem a certifikací. Využijte raději kamenné obchody, kde si můžete nechat poradit od vyškolené prodavačky a přímo si školní tašku vyzkoušet

tisk Tisknout   ↑ Nahoru